AKÜ Senato Toplantısı Sandıklı MYO’da Gerçekleştirildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2015-2016 eğitim-öğretim yılının son Senato Toplantısı Sandıklı Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak başkanlığında gerçekleştirilen ve 3 saat süren toplantıda ilgili komisyon ve birimlerden gelen gündem maddeleri senato üyeleri tarafından değerlendirilerek karara bağlandı.

Senato toplantısının açış konuşmasını yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, 2015-2016 eğitim öğretim yılının çok verimli geçtiğini belirtti. Solak, üniversite bünyesinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde fakülte ve 4 yıllık yüksekokul düzeyinde tüm birimlerin eğitim plan programlarına ilişkin rehberlerin hazırlandığını kaydetti. Solak, “Fakülte ve 4 yıllık yüksekokul düzeyinde bütün birimlerimizin eğitim plan programlarına dair rehberlerimizi hazırladık. Önümüzdeki yıl Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bunu isteyecekti ancak biz 1 yıl öncesinden ilgili Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın koordinasyonunda eğitim rehberlerimizi hazırladık. En kısa sürede önlisans ve lisansüstü programlarında da eğitim rehberleri hazırlanacak” dedi.

Konuşmasında AKÜ bünyesinde 2015-2016 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler veren Solak, pek çok kampüste altyapıdan bina iyileştirmelerine kadar birçok konuda ilerleme kaydedildiği bilgisini paylaştı. Solak şunları söyledi:

“Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri’mizin laboratuvarları sene başında hizmete sunuldu. Ali Çetinkaya Kampüsü’nün tüm altyapısı yenilendi. Yine aynı kampüste Onkoloji ve Hematoloji Hastanemizin tüm birimlerinin inşaat temel atma töreni 12 Mayıs 2015’de yapıldı. Bunun içinden Radyoterapi ve Nükleer Tıp Merkezi’nin inşaatı 7,5 ay gibi kısa bir sürede bitti. İnşaat çalışması yapılırken eşzamanlı olarak hem cihaz alımı hem personel atamaları gerçekleştirildi. Ardından 65 günlük bir süre içerisinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkililerinin ruhsatı ve cihazların kalibrasyonu ilgili mühendislerce yapıldı. 8 Mayıs 2016 tarihinde de ilk hastamızı aldık. Daha şimdiden ilgili birimlerimiz doldu. Bu sene ısınmada rahat ettik. Daha önceden Ali Çetinkaya Kampüsü jeotermal ısınmaya geçmişti. Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nü de 15 Ekim 2015’da geçirdik. AFJET yönetimi ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’na güzel bir sene geçirmemize vesile oldukları için teşekkür ediyorum.”

Emirdağ MYO’ya spor salonu yapılacak

Solak, Emirdağ MYO’da hayırsever Fehmi Denizli tarafından yapılan laboratuvar binasının hizmete girdiğini belirterek hayırsever Prof. Dr. Nijat Bilge tarafından MYO’ya bir spor salonu yapılacağı müjdesini verdi. Solak sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin tüm birimleri elden geçmişti. Sadece Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesinin salonları gibi Sabri Bektöre salonunun düzeltilmesi kaldı. Onların üçünü birlikte yapacağız. Bolvadin’de çevre düzenlenmesi yapıldı. Kampüs camisi bitti ve hizmete girdi. Dinar Meslek Yüksekokulu ek binası bitti ve konferans salonu hizmete girdi. Emirdağlı hayırsever Fehmi Denizli tarafından inşaatı yaptırılıp içi üniversitemizce donatılan 6 tane laboratuvar uygulamaya geçti. Şimdide aslen Emirdağlı olan Nijat Bilge isimli bir tıbbi onkoloji profesörümüz tarafından spor salonu yaptırılacak ve bize teslim edilecek.”

3 bin kişilik yemekhane hizmete giriyor

Solak yapımında son aşamaya gelinen merkezi yemekhaneden 3 bin 150 kişinin aynı anda yemek yiyebileceğini belirterek, “Kısa süre sonra aynı anda 3 bin 150 kişinin yemek yiyebileceği yemekhanemizi hizmete açıyoruz. Açıldıktan sonra merkez kampüsümüz olarak kabul ettiğimiz Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’müzün yemekhane ve sosyal tesis ihtiyacı da giderilmiş olacak. Aynı anda 3 bin 150 kişiye yemek verebilecek bir kapasitemiz var. Onun son katı da senato salonumuz olacak. Yemekhanemizin 10 gün içinde içi, çevresi, otopark ve park alanı ile spor kondisyon merkezi, çocuk alanı ve kafesini hizmete sunacağız” diye konuştu.

Solak, 2017 yılında Afyon MYO’nun yeni binasının biteceğini ifade ederek, “Önümüzdeki sene için ise Afyon Meslek Yüksekokulu’nun inşaatı bitecek. Turizm Fakültesi’nin uygulama merkezinin temeli atılacak ve belirli bir noktaya gelecek. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’muzun yarı olimpik havuzu onaylandı. Yakında proje ihalesi ve takibinde diğer işlemleri olacak” dedi.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Zafer Teknopark ile ilgili olarak başvuruların alınmaya başladığını da belirterek öğretim üyelerinin bu konuda çalışmalar yapmaları gerektiği de sözlerine ekledi.

Senato toplantısı öncesinde ise Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl tarafından Solak ve AKÜ Senato üyelerine Sandıklı Kültür Evinde yemek ikram edildi.

26mayis1601 26mayis1602 26mayis160326mayis160426mayis160526mayis1606